Kış Aylarında Yakıt Tasarrufu Yapabilmenin 5 Yolu

Özellikle kış aylarında birçok otomobilin yakıt tüketim değerleri artabilmektedir.  Yaz aylarına göre oldukça fazla artan tüketim değerleri artık kullanıcıları durduk yere masraf yapmaya bile sürükleyebilmektedir. Her yıl ödenmekte olan vergiler, muayene ve sigorta gibi durumların üzerine birde yüksek yakıt sarfiyatı eklendiği zaman kullanıcılar etkilenebilmekte. Bunun için sizlere kış aylarında tüketimin nasıl daha az olacağını anlatmak istiyoruz.

Havanın çok soğuk olması, motorun geç ısınacağı anlamına geldiği için özellikle ilk başlarda fazla yakıt tüketimi görülür.  Aşağıda sizler için kış aylarında yakıt tüketimini azaltmanın 5 yolunu açıklıyoruz. Yakıt tüketimi nasıl hesaplanır konumuza da bakarak aracınızın kaç litre veya kaç kuruş yaktığını da hesaplayabilirsiniz.

 

Kışın Yakıt Tasarrufu Yapmanın Yolları

  • İlk maddelerden birisi ise, kış aylarında aracınızda  bulunan termostat sistemini kontrol ettirmelisiniz. Termostat olması gereken değerden daha düşük seviye de devreye giriyorsa bu durum araca 2 katı fazla yakıt yaktırabilir. Motor çalışma sıcaklığına gelmekte zorlanır ve tüketim çok fazla artış gösterir.
  • Yolculuğa çıkmadan önce planı yapmalı ve gidiş yollarını belirlemelisiniz. Tek bir rota üzerinden gitmeniz önceden planlandığı için herhangi bir sapma olmadan gideceğiniz yere gidebilir ve bu durumda yakıt tüketimini azaltabilirsiniz. Kar yağışının olduğu günler yerine normal yağışsız günleri tercih ederek ve tüm işlerinizi tek bir günde hallederek yakıt tüketimi azalabilmektedir.
  • En önemli etkenlerden ikincisi ise kış aylarında motorun ısınması için rölantide beklemektir. Bu durum araca yaklaşık %20ye kadar fazladan yakıt yollar. Kapalı otopark gibi yerlerde araç çok fazla don gibi olaylar ile karşılaşmaz ve yakıt tüketimi açık havadakine göre düşebilir. Rölantide ise aracı 1 dakika ısıttıktan sonra yola çıkabilirsiniz. Rölantide fazla beklemek yakıt tüketimini fazlasıyla artırır.
  • Çok fren yapan kullanıcıların, az fren yapana göre yakıt tüketimi fazla çıkmaktadır. Bu durumda gaz pedalından ayağınızı çekerek fren yapmak ve acil durumlar hariç freni az kullanmak her zaman daha az yakıt harcar.

Soğuk günlerde yük tasarrufu yapabilirsiniz. Aracınızda fazla ağırlık varsa bunları azaltabilirsiniz. Fazla ağırlık her zaman tüketimi artıran sebepler arasında yer alır.

Aracınızı sıkıştırmadan, normal devrinde kullanmaya özen gösterin.

Kış ayına girerken araç bakımlarını ihmal etmeyin. Yakıt sistemi bakımları, hava filtresi, buji buji kablosu ve diğer ateşleme sistemlerinin kontrolünü aksatmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.