HGS Nasıl İptal Edilir? HGS İptali İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ülkemizin otoyol alt yapısı her geçen gün biraz daha artmaktadır. Özellikle açılan İzmir-İstanbul Otoyolu ile otoyol uzunluğumuz oldukça arttı. Otoyollar para ödeyerek girilebilen, hız limiti diğer tüm karayollarından fazla olan yollardır. Halk arasında “otoban” ismiyle de bilinmektedir. Türkiye’de otoyollardan ve bunların bağlı olduğu tüm köprülerden geçişlerde HGS adı verilen Hızlı Geçiş Sistemleri kullanılmaktadır.

HGS sayesinde otoyol ve köprü girişlerinde durmadan geçiş sağlayabiliyoruz. HGS iki şekilde satılmaktadır. Bunlar kart şeklinde veya otomobilin ön camına yapışkanlı sticker şeklindedir. HGS çıkartmak istiyorsanız bir PTT’ye veya banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Kart olarak satılan versiyonu genelde piyasada zor bulunuyor. Ama sticker olan versiyonunu hemen hemen tüm PTT işyerlerinde bulabilirsiniz. Başvuru sırasında kimliğiniz ve otomobilinizin ruhsatı yanınızda bulunmalıdır.

Eğer geçici olarak HGS aldıysanız ya da arabanızı sattıysanız Hızlı Geçiş Sisteminizi kapattırmanız ve iptal ettirmeniz gerekmektedir. HGS iptali başvurusu oldukça basittir. Yapmanız gereken size en yakın postaneye giderek iptal için başvuru yapmaktır. İptal de başvuru gibi sizden sadece kimlik ve ruhsatınız istenecektir. Eğer arabanızı sattıysanız noter satış evrakı ile başvuruda bulunabilirsiniz. HGS bakiyeniz bulunması halinde bu bakiyeyi isterseniz iade alabilirsiniz isterseniz de adınıza kayıtlı başka bir HGS’ye yükletilebilirsiniz. HGS kişiye özel ayrıca otomobille de özeldir. Eğer aracınızı sattıysanız satış sonrası son yapacağınız işlem HGS’yi sökmek olmalıdır.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.