Hasar Kaydı Nasıl Silinir, Pert Kaydı Sildirme?

Günümüzde yeni araba almak isteyen alıcıların hasar kaydı gibi durumlar için, plaka üzerine borç, trafik cezası, araçta yapılmış olan farklılıklar ve iç hatalar gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler. Hasar kaydını kontrol etmenin en kolay yollarından biri Tramer kaydıdır. genel olarak telefonları üzerinden sorgulanabilir. Bunun için plaka birleşik olacak şekilde yazılarak, SMS olarak 5654’e gönderilmektedir ancak faturanızdan ufak cüzi bir miktar alınmaktadır. Satılan aracın plakası vs. değişmişse bile bilgileri temin edebilirsiniz. Aynı zamanda kaza tutanakları ve vefat etmiş kişilerin hayat sigortası poliçesi de görülmektedir. Araç satışı yapılması durumunda hasar kaydı silinmesi müşteriler için gereklidir.

Kaza sonrası kazayı yapanlar tarafından oluşturulan tutanağa erişebilmek için;
Harf ayrımı olmaksızın “KAZA” yazıp bir boşluk bırakılır ve plaka numarası yazılmaktadır. Kaza kelimesinden farklı olarak “KZ” veya “KTT” kısaltmalarını da yazabilirsiniz. Plaka numarası yerine de TC kimlik numarası yazılabilir. Ücretlendirme, operatörler için sorgulama başına geçerli 8,5 TL olarak belirlenmektedir.

Hasar kaydı nasıl silinir?

Sigorta Bilgi Merkezi sistemi üzerinden hasar kaydı sildirme işlemi için başvurusu yapılabilmektedir. Bu hususta dikkat alınması gereken çok önemli noktalarda vardır. Öncelik olarak aracınızın net bir şekilde hasar kaydı varsa bu konuda herhangi bir yanlışlık da yoksa aracın hasar kaydının silinmesi tam olarak söz konusu olmamaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından yapılacak hasar bilgi düzeltme işleminde istenilen gerekli metinleri sorgulama ekranına girin. Sonrasında silinmesini veya düzeltilmesini istediğiniz hasar kaydının tarihini seçmelisiniz. Sonraki adım ise başvuru metni hazırlayarak, itirazınızı gerçekleştirin.

Hasar kaydı konusunda doğru bilenen yanlışların özellikle de başında olan, plaka değişimi sonucunda aracın hasar kaydının da değişebileceği mantığı da yer almaktadır. Her aracın tanımlanan plakası vardır ve bu plaka satış işlemlerinden sonra kişinin kendi isteğiyle olmak üzere değişebilmektedir.

Bunun yanında bir yandan yapılan hasar kaydı sorgulama işlemleri de direkt olarak plaka sorgulaması ile tüm sonuçları verebilmektedir. Tüm bunlar aracın plakası değiştiği için hasar kaydının da değişeceği anlamına gelmemektedir.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.