Fren Diskleri Neden Eğrilir ?

Araçlarda fren yapılmasını sağlamakta olan en önemli parçalar arasında fren diskleri yer alır. Fren diski frenleme açısından oldukça öneme sahiptir. Disk fren sistemleri günümüzde tüm araçlarda kullanılmaktadır. Eski araçların sadece ön frenleri diskten oluşmakta ve arkalar ise kampana fren sistemlerini kullanmaktadır. Birçok diğer parçalar gibi bu parçalarında değişimi belli km ler ve belirli belirtiler ile yapılmaktadır.

Fren disklerinin eğrildiğini nasıl anlarız?

  • 70-80 km hızlarda fren pedalına basıldığında direksiyonda bir titreme varsa diskler eğilmiştir ve değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Fren pedalına basıldığında pedal tepiyorsa, titriyorsa fren diskleri yamulmuş ve değişmesi gerekmektedir.
  • Frene basıldığında araç bir ileri geri gibi bir tepki yapıyorsa fren diskleri eğrilmiştir.
Fren disk yamulması

Fren Disklerinin Eğilme Sebebi

Özellikle yan sanayi fren diskleri çok kısa zamanda bile eğrilebilmektedir. Bu yüzden parçaları her zaman orijinal almaya özen göstermeliyiz. Yan sanayi fren diskleri arazi ortamında hemen eğrilebilmektedir. Şimdi fren disklerinin eğrilme sebeplerini genel olarak anlatalım.

  • Uzun süre sıcak ve ısınan diskler sürekli olarak derin sulara giriyorsa kimyasal olarak eğrilebilir. Çok ısınan fren diskleri sürekli olarak su birikintilerinden geçiyorsa eğrilebilir.
  • Sürekli taş topraklı yollardan gidildiğinde fren disklerinde aşınmalar ve eğrilmeler meydana gelebilir.

Fren diski sürekli eğriliyor

Aracınıza sürekli fren diski alıyor ve eğiliyorsa sorun disklerde değildir. Öncelikle izlenmesi gereken ön takımdaki parçalardır. Sürekli fren diski yamultan bir aracın kesinlikle iki disk arasında ki açı kontrol edilmelidir. Önceden yapılan bir kaza aracın açılarını bozmuş olabilir. Fren disk eğilmesi bu gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Eğilme durumunda fren titremesi ve direksiyon titremesi de olması muhtemeldir.

Sürekli diskler eğriliyorsa diğer bir yöntem ise porya bilyası değişimidir. Porya eğik ise fren diski çok kısa sürede eğilmeye başlar. Yenisi takılsa bile tekrar eğrilmesi kısa sürecektir. Poryanın açısı yanlış takıldıysa kesinlikle uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Fren diskleri kaç km de değişir?

Fren disk tornası zararlı mı?

Fren disk tornası fren sisteminin zayıflamasına neden olacaktır. Çünkü disk tornası her şeyden önce diskinizin incelmesine neden olacaktır. Bu durumun doğal sonucu olarak disk tornası önerilmemektedir. Fren diskleri yüksek aşınma ve yıpranmaya müsait parçalardır. Çok fazla aşındıklarında gıcırtı ve sürtünme seslerinde artış olduğunu hemen fark edersiniz. Bu, aracınızın yeni fren balatalarına veya fren disklerine ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Genel olarak bir fren diski tornası kullanmanın ana nedeni, fren balatası ile disk yüzeyi arasında daha iyi sürtünme oluşturmaktır. Bu da frenlerinizin performansını artıracaktır. Ancak bu işlem oldukça titiz bir süreci de beraberinde getirecektir.

Fren disk tornası zararlı mı?

Fren diskleri neden öter?

Arabanız yavaşladığında, disk ve balata arasındaki sürtünme nedeniyle tekerlekler dönmeyi durdurmak zorunda kalır. Bu sürtünme, hem balatada hem de diskte genleşmeye neden olan ısı oluşturur. Bu olurken, her iki yüzeyde gürültüye neden olan küçük oluklar oluşur. Düşük hızlarda sürerken ötme sesini çokça duyuyorsanız, mutlaka fren disklerinizi değiştirmelisiniz. Böyle durumlarda fren diskleri hemen değiştirilmedikleri takdirde kısa sürede arıza ortaya çıkabilir.  Bu da can sıkıcı bir sorundur. Yüksek hızlarda veya düşük hızlarda sürerken fren disklerinin gıcırdamasının veya ses çıkarmasının birkaç nedeni vardır. Burada en temel sebep, rotorun zayıf hizalanması veya uzun sürüşler sırasında frenleme sırasında aşırı ısınmanın neden olduğu rotor yüzeyindeki eşit olmayan aşınma olabilir. Bu sorunu çözmek için rotorunuzu mutlaka tamircinize tamir ettirmeniz ya da ayarlatmanız gerekecektir.

Fren diskleri neden öter?

Fren diskleri kaç km de değişir?

Bir fren diskinin ömrü, aracınızı ne sıklıkta kullandığınıza bağlı olarak değişir. Bir de aracınızı ne kadar iyi kullandığınıza bağlı olarak fren disklerinizin de ömrü değişiklik gösterecektir! Bu noktada aracınızı ne kadar çok sürerseniz, ömrü o kadar hızlı azalacaktır. Ancak sorunsuz sürerseniz, fren diskinizi daha uzun ömürlü bir şekilde kullanabilirsiniz. Ortalama bir fren diskinin ömrü 60 ya da 70 bin km kadardır. Bu tabi ki aracınızı kullanma biçiminize göre değişiklik gösterecektir. Sonuç olarak; fren disklerinizi değiştirmek için gereken süre, bu parçanın ne kadar hasar gördüğü ve aracınızı nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yorum yapın