Fren Diskleri Neden Eğrilir ?

Araçlarda fren yapılmasını sağlamakta olan en önemli parçalar arasında fren diskleri yer alır. Fren diski frenleme açısından oldukça öneme sahiptir. Disk fren sistemleri günümüzde tüm araçlarda kullanılmaktadır. Eski araçların sadece ön frenleri diskten oluşmakta ve arkalar ise kampana fren sistemlerini kullanmaktadır. Birçok diğer parçalar gibi bu parçalarında değişimi belli km ler ve belirli belirtiler ile yapılmaktadır.

Fren disklerinin eğrildiğini nasıl anlarız?

  • 70-80 km hızlarda fren pedalına basıldığında direksiyonda bir titreme varsa diskler eğilmiştir ve değiştirilmesi gerekmektedir.
  • Fren pedalına basıldığında pedal tepiyorsa, titriyorsa fren diskleri yamulmuş ve değişmesi gerekmektedir.
  • Frene basıldığında araç bir ileri geri gibi bir tepki yapıyorsa fren diskleri eğrilmiştir.
Fren disk yamulması

Fren Disklerinin Eğilme Sebebi

Özellikle yan sanayi fren diskleri çok kısa zamanda bile eğrilebilmektedir. Bu yüzden parçaları her zaman orijinal almaya özen göstermeliyiz. Yan sanayi fren diskleri arazi ortamında hemen eğrilebilmektedir. Şimdi fren disklerinin eğrilme sebeplerini genel olarak anlatalım.

  • Uzun süre sıcak ve ısınan diskler sürekli olarak derin sulara giriyorsa kimyasal olarak eğrilebilir. Çok ısınan fren diskleri sürekli olarak su birikintilerinden geçiyorsa eğrilebilir.
  • Sürekli taş topraklı yollardan gidildiğinde fren disklerinde aşınmalar ve eğrilmeler meydana gelebilir.

Fren diski sürekli eğriliyor

Aracınıza sürekli fren diski alıyor ve eğiliyorsa sorun disklerde değildir. Öncelikle izlenmesi gereken ön takımdaki parçalardır. Sürekli fren diski yamultan bir aracın kesinlikle iki disk arasında ki açı kontrol edilmelidir. Önceden yapılan bir kaza aracın açılarını bozmuş olabilir. Fren disk eğilmesi bu gibi durumlarda yaşanabilmektedir. Eğilme durumunda fren titremesi ve direksiyon titremesi de olması muhtemeldir.

Sürekli diskler eğriliyorsa diğer bir yöntem ise porya bilyası değişimidir. Porya eğik ise fren diski çok kısa sürede eğilmeye başlar. Yenisi takılsa bile tekrar eğrilmesi kısa sürecektir. Poryanın açısı yanlış takıldıysa kesinlikle uzman kişiler tarafından kontrol edilmelidir.

Yorum yapın