Egzoz Emisyon Değeri Nasıl Düşürülür?

Araçlarda kullanılan yakıt yandığında meydana gelen ve havaya giden kimyasalların ortaya çıkardığı hava kirliliğini engellemek için kullanılan terim, egzoz emisyon değeri olarak ifade edilmektedir. Günümüzde ne kadar çok araç olduğunu düşündüğümüzde, hava kirliliğinin ne derece çok olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Bu konumuzda emisyon değerleri düşürme yöntemleri hakkında konuşuyor olacağız.

Egzoz emisyon değeri nasıl düşürülür? Sorusundan yola çıkılarak, araçların ortaya çıkardığı gazlar nedeniyle hava kirliliğini en aza indirmek için farklı yolların arandığı söylenebilir. Araçların çevreye verdiği zararı minimuma indirmek adına, araç sahiplerinin belli periyotlarda emisyon testini yaptırmaları gerekir. Bu test sayesinde araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı ölçülmektedir. Testten başarıyla geçen araçlar yakıt tasarrufu sağlamakta ve bu sayede gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılmaktadır.

Egzoz Emisyon Testi Nasıl Yapılır?

Emisyon ölçümünün hangi sıklıkla yapılacağına dair süreçlerde, araç türüne göre değişiklikler vardır. Özel ve resmi araçların ilk emisyon testi, araç üçüncü yaşını doldurunca yapılmaktadır. Sonra her iki yılda bir ölçümün gerekli olduğu belirtilmektedir. Ticari ve diğer motorlu araçlar için test periyodu yılda birdir.

Test öncesinde yapılması gerekenlerin başında aracın egzoz sistemlerinin nasıl çalıştığını kontrol etmek olmalıdır. Egzoz sisteminde çatlak, delik gibi problemler olduğunda bu muayenenin geçersiz olduğu ifade edilmektedir. Kontrol aşamasında araçların kontrol değerleri yüksek çıktıysa, aynı istasyonda yaptırabilecekleri ikinci kontrolü ücretsiz olarak yaptırabilmektedir. Sonrasında egzoz emisyon değeri düşürme konusunda ihtiyaç duydukları birkaç temel parçayla araçlarını kullanabilmektedirler.

Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri

Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri
Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri

Egzoz emisyonunu düşürmek için gerekenleri egzoz sistemine montelemeyle, zararlı gazların rahatlıkla dönüşümü gerçekleştirilebilmektedir. Bu parçalar sayesinde filtreleme yapılmakta ve zararlı gazlar etkisi azaltılarak çevreye karıştırılması sağlanmaktadır.

Emisyon değerinin düşük çıkması için;

  • EGR ve DPF temizliği
  • Mazot ve hava filtresi yenilenmesi
  • Düzenli periyodik bakım
  • LPG ayarı yapılması gerekir.

Dizel ya da benzinli fark etmeden bütün araçlarda kullanıma uygun olan Katalitik Konvertör, yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan gazları, kendi içinde bulunan kimyasallarla tepkimeye soktuğunda, bu gazların zararını düşürmektedir.

Susturucusuz egzoz muayeneden geçer mi?

Bugün artık yeni nesil dizel araçlarda karşımıza çıkan dizel partikül filtresi, yakıtın yanması sonucunda meydana gelen siyah renkli partiküllerin filtrelenmesinde rol oynamaktadır. Partiküller zamanla burada birikeceğinden filtrenin düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Egzoz emisyon değeri düşürme hakkında kullanıcıların içinin rahat etmesi adına aracınızın belli aralıklarla yapılan kontrollerini aksatmaması tavsiye edilmektedir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   CRDI Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Egzoz emisyon ölçümü 1 gün geçerse ne olur?

Şayet egzoz emisyon ölçümünü zamanında yatırmazsanız 2 bin 815 TL para cezası alırsınız. Bu sadece bir gün bile geçirirseniz tarafınıza kesilen bir para cezası olacaktır. Şayet egzoz emisyon ölçüm tarihinizin son günü hafta sonuna ya da resmi tatillere denk gelmişse böyle zamanlarda resmi tatilden sonraki ilk iş gününde egzoz muayenesini yatırmak durumundasınız. Egzoz emisyon ölçümü, araçların normal çalışma sırasında atmosfere saldıkları kirletici miktarını belirlemek için yapılır. Bu bilgi, bir araç sahibinin, aracı Kaliforniya’nın hava kalitesi standartlarını karşılamıyorsa ödemek zorunda kalacağı para miktarını hesaplamak için kullanılabilir.

Egzoz emisyon ölçümü 1 gün geçerse ne olur?

Egzoz emisyon ölçümü hafif kusur mu?

Eğer aracınızın egzoz emisyon ölçümü zamanında yapılmazsa aracınızın muayeneden geçmesi imkansız olur. Dolayısıyla egzoz emisyon ölçümünün yapılmaması ağır kusur olarak görülmektedir. Unutmamak gerekir ki Çoğu ülkedeki yasa, aracın yaydığı kirletici miktarını azaltmak için araçlara bir katalitik konvertör takılmasını gerektirir. Emisyonlar, egzoz sisteminin bir parçası olarak ölçülür ve aracın performansı, egzoz emisyonları test sertifikasına göre kontrol edilir. Bu ülkemiz açısından da geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayıdır ki aracınızın egzoz emisyon ölçümünü belirlenen tarihlerde yaptırmak durumundasınız. Egzoz emisyon ölçümleri, karbon monoksit, hidrokarbonlar, nitrojen oksitler ve yanmamış hidrokarbonlar seviyelerini ölçen bir analizör kullanılarak gerçekleştirilir.

Egzoz emisyon ölçümü hafif kusur mu?

Susturucusuz egzoz muayeneden geçer mi?

Aracınızda susturucusuz bir egzoz varsa bu şekilde aracınızın muayeneden geçmesi imkansız olur. Bu aşamada aracınızda bir şekilde susturucu yoksa bu her şeyden önce çevre kirliliğine ve gürültü kirliliğine neden olur. Dolayısıyla bu tarz bir kusur muayene sırasında ağır kusur olarak tanımlanmaktadır. Bundan dolayıdır ki aracınızın susturucusuz bir şekilde muayeneden geçmesi olanaksızdır.

Sonuç olarak egzoz emisyon testinin en önemli avantajı, sorunları büyük sorunlar haline gelmeden önce belirlemeye yardımcı olabilmesidir. Örneğin, arabanız NOx emisyonları için yasal sınırdan daha fazlasını üretiyorsa, bu, katalitik konvertörünüzde bir sorun olduğunu veya bir yerde bir egzoz sızıntısı olduğunu gösterebilir. Dolayısıyla egzoz emisyon ölçümü yaptırmanız sadece yasal zorunluluk değil; aracınız açısından da kritik bir öneme sahiptir.

2022 Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri ve Cezası

otoayar

“Egzoz Emisyon Değeri Nasıl Düşürülür?” üzerine 2 yorum

  1. Egzoz emisyonu muayeneden kaldı, egzozu komple değiştirmem isteniyor. Mantıklımı sizce değiştirmek, tamir ettirsem olmaz mı?

    Cevapla
Yorum yapın