Egzoz Emisyon Değeri Nasıl Düşürülür?

Araçlarda kullanılan yakıt yandığında meydana gelen ve havaya giden kimyasalların ortaya çıkardığı hava kirliliğini engellemek için kullanılan terim, egzoz emisyon değeri olarak ifade edilmektedir. Günümüzde ne kadar çok araç olduğunu düşündüğümüzde, hava kirliliğinin ne derece çok olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz. Bu konumuzda emisyon değerleri düşürme yöntemleri hakkında konuşuyor olacağız.

Egzoz emisyon değeri nasıl düşürülür? Sorusundan yola çıkılarak, araçların ortaya çıkardığı gazlar nedeniyle hava kirliliğini en aza indirmek için farklı yolların arandığı söylenebilir. Araçların çevreye verdiği zararı minimuma indirmek adına, araç sahiplerinin belli periyotlarda emisyon testini yaptırmaları gerekir. Bu test sayesinde araçların trafiğe çıkmaya uygun olup olmadığı ölçülmektedir. Testten başarıyla geçen araçlar yakıt tasarrufu sağlamakta ve bu sayede gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakılmaktadır.

Egzoz Emisyon Testi Nasıl Yapılır?

Emisyon ölçümünün hangi sıklıkla yapılacağına dair süreçlerde, araç türüne göre değişiklikler vardır. Özel ve resmi araçların ilk emisyon testi, araç üçüncü yaşını doldurunca yapılmaktadır. Sonra her iki yılda bir ölçümün gerekli olduğu belirtilmektedir. Ticari ve diğer motorlu araçlar için test periyodu yılda birdir.

Test öncesinde yapılması gerekenlerin başında aracın egzoz sistemlerinin nasıl çalıştığını kontrol etmek olmalıdır. Egzoz sisteminde çatlak, delik gibi problemler olduğunda bu muayenenin geçersiz olduğu ifade edilmektedir. Kontrol aşamasında araçların kontrol değerleri yüksek çıktıysa, aynı istasyonda yaptırabilecekleri ikinci kontrolü ücretsiz olarak yaptırabilmektedir. Sonrasında egzoz emisyon değeri düşürme konusunda ihtiyaç duydukları birkaç temel parçayla araçlarını kullanabilmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Tali Yol Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri

Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri
Egzoz Emisyon Değeri Düşürme Yöntemleri

Egzoz emisyonunu düşürmek için gerekenleri egzoz sistemine montelemeyle, zararlı gazların rahatlıkla dönüşümü gerçekleştirilebilmektedir. Bu parçalar sayesinde filtreleme yapılmakta ve zararlı gazlar etkisi azaltılarak çevreye karıştırılması sağlanmaktadır.

Emisyon değerinin düşük çıkması için;

  • EGR ve DPF temizliği
  • Mazot ve hava filtresi yenilenmesi
  • Düzenli periyodik bakım
  • LPG ayarı yapılması gerekir.

Dizel ya da benzinli fark etmeden bütün araçlarda kullanıma uygun olan Katalitik Konvertör, yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan gazları, kendi içinde bulunan kimyasallarla tepkimeye soktuğunda, bu gazların zararını düşürmektedir.

Bugün artık yeni nesil dizel araçlarda karşımıza çıkan dizel partikül filtresi, yakıtın yanması sonucunda meydana gelen siyah renkli partiküllerin filtrelenmesinde rol oynamaktadır. Partiküller zamanla burada birikeceğinden filtrenin düzenli temizlenmesi gerekmektedir. Egzoz emisyon değeri düşürme hakkında kullanıcıların içinin rahat etmesi adına aracınızın belli aralıklarla yapılan kontrollerini aksatmaması tavsiye edilmektedir. 

2022 Egzoz Emisyon Muayene Ücretleri ve Cezası

otoayar

“Egzoz Emisyon Değeri Nasıl Düşürülür?” üzerine 2 yorum

  1. Egzoz emisyonu muayeneden kaldı, egzozu komple değiştirmem isteniyor. Mantıklımı sizce değiştirmek, tamir ettirsem olmaz mı?

    Cevapla
Yorum yapın