Devirdaim Pompası Nedir? Arıza Belirtileri Nelerdir?

Otomobillerde bulunan soğutma sisteminde bulunan bu parça suyun düzenli bir şekilde dolaşmasını sağlar. Buda araç su sıcaklığını stabil seviyede tutar. Yani motor suyunun dengeli ve dolaştırılması için devirdaime ihtiyaç vardır.Devirdaim oldukça az arıza veren parçalar arasında yer almaktadır. Fakat en ufak bir arıza durumunda fark edilmediğinde en büyük arızalara yol açabilen bir mekanizmadır. Bu nedenle devirdaim pompasının kontrölleri her servise gidildiğinde yapılması gerekir. Devirdaim pompası arıza yapar ise araç motor sıcaklığı artar ve hararete kadar yol açar.

Devirdaim Arızası Nasıl Anlaşılır?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Devirdaim pompasının görevi ise araç içerisinde bulunan soğutma suyunun sürekli dolaşmasını sağlamasıdır. Su tüm motoru dolanır ve motorun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yön verir.Bu su pompası arıza durumunda belirli tepkiler verir. Bunu araç sürücüsünün fark etmesi genellikle kısa sürmektedir. Yani olası bir devirdaim arızasında ibreleri sürekli takip eden bir kullanıcı iseniz hemen fark edebilme durumunuz vardır.

  • Soğutma suyu azalıyorsa
  • Devirdaim etrafında yeşil, mavi veya pembe antifiriz izleri mevcutsa
  • Çalışma sesinde herhangi bir tuhaflık varsa
  • Araç durduğunda kalorifer soğuk üflüyorsa
  • Motor hararet seviyesi artıyorsa

devir daim pompasında arıza olabilir. Bu yazılan sebeplerin birçoğu aracınız da mevcut ise devirdaim kesin arızalıdır denilebilir. Hemen bakıma giderek devir daim pompasında ki arızanın çözülmesi gerekir.

Devirdaim Arızasının Olası Sonuçları

Devirdaim arızası oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Erken müdahale edildiği taktirde bir sorun yaşanmaz.Fakat fark edilmediği zaman motor hararetine kadar ilerler.
Hararet kaynaklı conta yanması : Devirdaim su dolaşımını sağlamadığı için su sabit kalır ve motor sıcaklığı git gide artmaya başlar. Dolaşamayan suyun artan sıcaklığı araçta ki conta yakar. Silindir kapak contasının yanması büyük masrafları da beraberinde getirir.

Devirdaim Kayış Koparması : Devirdaim pompasında ki kilitlenme sonucu kayış kopabilir. Kayış kopması ise şarj dinamosunu, direksiyon ve frenler dahil olmak üzere birçok parçanın bozulmasına neden olur. Kullanıcı büyük bir sorun ile karşı karşıya kalır ve güvenlik açısından riskli bir hale gelir.

Devirdaim Bakım Periyotları

Devirdaim Pompası Arıza Belirtileri
Devirdaim pompası birçok ustaca her 50-60bin km aralıklarında değişmelidir. Bu sayede ileride oluşacak birçok sorunun önüne geçilir. Her pediyodik bakımda da kontrol ettirilmelidir. Şu kilometre de bozulacak diyemediğimiz için her bakımda kontrol ettirilmesi büyük önem taşır.

Devirdaim değişimi ve fiyatları

Devirdaim değişimi ortalama 1 saat sürmektedir.
Her modelde değişkenlik gösteren bu parçanın fiyatını öğrenmek için yorum kısmına marka model ile birlikte sorabilirsiniz. Fakat piyasada bazı marka model devirdaim fiyatları şu şekildedir.

  • Tofaş( Şahin, Doğan, Kartal ) Devirdaim pompa fiyatı 100 TL
  • Skoda( Favorit, Felicia, Forman, Fabia ) Devirdaim pompası 200-250 TL
  • Golf ( 1, 2, 3 ) devirdaim poması 250-300 TL
  • Renault ( Megane, Clio ) deirdaim pompa fiyatı 250 Tl
Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.