Korona Virüsüne Karsı Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Virüsler, kış aylarında ve mevsim geçişlerinde ortaya hızla çıkmakta ve yayılmaktadır. Covid-19 adlı salgın nedeniyle kişiler kendilerini tedbir amaçlı eve kapatmışlardır. Ancak kimi bölgelerde tedbir amaçla evden çıkmak istemeyenler olsa da, kimi ülkelerde ise zorunlu karantina uygulaması vardır.
Virüs nedeniyle insanlar, sağlığa uygunluk kurallarına dikkat etmekte olup temel ihtiyaçlar, iş görevi gibi sebeplerden dışarıya çıkabilmektedirler. Dışarıya çıkanlar araba, metro, otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmaktadır. Ancak ne kadar sağlığa uygun olduğu tartışılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir devlet kurumu olan CDC açıklamasına göre, Coronavirüs 4 güne kadar katı bir yüzey üzerinde yaşayabilmektedir. Özellikle aracınızı içerisinde nemli kıyafetler, yiyecek ve içecek barındıranlar için farklı yaşam formları oluşması muhtemeldir. Türkiye gibi bol güneşin kendini gösterdiği ülkelerde Covid-19 virüsü aracınızda fazla yaşayamayabilir. Güneş ışığı aracın doğrudan tam güneş ışığına maruz kaldığı zaman dakikalar içinde virüsü öldürebilmektedir.

Araçlar Korona Virüsüne Karşı Dayanıklımı?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Maalesef ki yeni çıkan araçların çoğunda UV koruması olmaktadır. Film olmasa bile şeffaf camların bir kısmı UV korumalı olabilmektedir. Bu UV koruması ise virüslerin öldürülme imkânını azaltmaktadır. Eğer kişiler kendilerini evde karantina altına aldılarsa virüs 14 gün içerisinde zaten canlı kalmayacaktır.
Kendiniz veya aracınıza binen bir kişi hastalık belirtileri gösteriyorsa direksiyon, vites kolu, herhangi bir düğme veya dokunmatik ekran, silecekler ve dönüş sinyal kolu; kendiniz ve aracınıza binen kişinin sıklıkla dokunduğu yüzeyler temizlenmesi gerekmektedir. Yine kapı tutma kolları ve insanların sıklıkla elleyebileceği yerler temizlenmelidir.

Aracınızı Corona Virüsünden Koruyacak Temizlik Malzemeleri Nelerdir?

Öncelikli olarak aracınızı kullanmadan ellerinizi sabunlu su ile en az 20 saniye yıkamanız gerekmektedir. Virüsün ellerinizden aracınıza yayılma ihtimali olduğunu unutmamalısınız.
Tüm yüzeylerin mikrofiber bez ile temizlenmesi gerekmektedir. Çünkü hassas olan plastik yüzeylerini çizmeden kir ve toz parçacıklarını yakalayan ve süpürme amacıyla kullanılan kumaştan oluşan bir bezdir. Aracınız içerisinde yapmış olduğunuz temizlik bittikten sonra aynı yöntem ile ellerin yıkanması gerekmektedir.
Aracınızı alkol veya yüksek alkol içeren ürünler ile temizlemeniz etkili bir yöntemdir. Ancak sürtünmeye bağlı boyanın çıkması ve deri yüzeylerin bozulması gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Peki, Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?
• Aracınıza karşı otomobilde alabileceğiniz ilk önlem aracınızın tabanını, tavanını ve havasını bakterilere karşı dezenfekte etmek.
• Corona virüsüne karşı aracınıza ozonlama çalışması yapılmalıdır.
• Su, oksijen ve gümüş birleşeninden oluşan antibaktariyel sıvılar ile aracınızın her yerini detaylı bir şekilde silinmesi.
• Aracınızı her kullanmadan önce ve sonra direksiyon, vitesini kolonya ve el dezenfektanı ile silebilirsiniz.
• Covid-19 virüsüne karşı aracınıza zorunlu olmadıkça az kişi binmesi de bir önlem olarak kabul edilmektedir.
• Aracınızı başkalarına emanet olarak vermekten kaçınmalısınız. Emanet edeceğiniz kişi belirtileri göstermiyor olsa bile taşıyıcı olma ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Bu durumda kişinin aracınızı kullanması üzerine sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.
• Otomobilinizde mutlaka el dezenfekteni ve kolonya taşımayı unutmayınız. Aracınıza binen kişiler yakınınız olsa bile kolonya ve dezenfekten uzatınız.
• Bu salgın nedeniyle araç kiralama firmalarına büyük bir görev düşmektedir. Bu firmalar antibaktariyel bakımları kiralama öncesi ve sonrası yapması gerekmektedir.
Unutmayın ki her aldığınız önlem sizin sağlınız için önemli olmaktadır. Her maddeyi uygulayamazsanız bile elinizdeki imkânlar ile önlem almanız gereklidir. Yukarıda bahsedilen basit temizlik işlemleri sıklıklarla yapılmalı, Büyük temizlikler ise 7-15 günde bir tekrarlanmalıdır.

Corona Virüsüne Karşı 10 Önlem

1. Ellerinizi sabunlu su ile en az 20 saniye boyunca yıkamanız gerekmektedir.
2. Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağzınızı tek kullanımlık bir mendil ile kapatınız mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanınız.
3. Elleriniz ile yüzünüze ağzınıza temas etmemeniz gerekmektedir. Özellikle dışarıda daha çok dikkat edilmelidir.
4. Yurt dışı seyahatlerinizi iptal etmeli veya yurt dışından geldiyseniz kendinizi 14 gün ev tutmalısınız.
5. Evinizi, aracınızı sık sık havalandırın.
6. Özellikle yaşlı ve kronik hastalığı bulunan kişilerle temasa geçmeyiniz.
7. Sıklıkla kullandığınız yüzeyleri temizlemelisiniz.
8. Kıyafetlerinizi 60 veya 90 derece ile normal deterjanla yıkayınız.
9. Evden çıkmanız durumunda maske takmayı unutmayınız.
10. Semptomları yaşamanız durumunda hastaneye gitmeden 112 Acil Servisi arayıp beklemelisiniz.

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.