Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?

Araçların conta yakması birçok sebepten dolayı gerçekleşir. Buna araç kullanım tipinden tutunda yağsız susuz binme gibi durumlar da eklenir. Her zaman çok devirli araç kullanıyor ve aracı çok yoruyorsanız contanın deforme olması kaçınılmaz olacaktır. Conta neden yanar, ne gibi durumlarda yanar şimdi açıklıyoruz. 

Conta yanması belirtileri

Conta yakan arabada bir takım belirtiler olur. Seyir halinde iken hararet artmaya başlar ve alttaki belirtiler de görülmeye başlanır. Tam anlamıyla conta yanığını anlamanız için alttaki maddeler tek tek kontrol edilir.

 • Genleşme kabı açılır. Suda sarımtırak bir renk veya köpüklenme bulunuyorsa conta kaçırıyor demektir. Bu durumda motor yağına su katacaktır.
 • Motor yağ çubuğu çekilir. Bu olması gerekenden farklı ise ve akışkansa ve su karışmış gibi durum varsa conta hasarlı demektir.
 • Motor sabah soğuk havalarda tekleme ve sarsıntı ile çalışıyorsa silindire su kaçırıyor demektir. Bu sorun 2 dakika düzelir fakat contanın hasarlı olduğu gerçeğini değiştirmez.
 • Araçta çözülemeyen su kaçağı varsa, herşey kontrol edildiyse contadan kaçırıyor olabilir.
 • Aracın sık sık harareti yükselir ve su kaynatma derecesine gelir.
 • Rölantide sürekli sarsıntılar oluşur. Hatta bazen istop edecek seviyeye kadar ulaşır.
Conta Yakmak Ne Kadar Masraf Çıkarır?

Aracım Conta Yaktı,Masrafı ne kadar tutar?

Conta yanması hemen yaptırıldığında düşük ücretler ile halledilmektedir. Fakat uzun süre conta yanık araca binildiyse bu masraf uzayıp gidecektir. Conta yanma masrafı duruma göre değişecektir.  Standart bir araçta silindir kapak taşlama ücreti 100 , 150 lira arasında değişir. İşçilik ücreti ortalama 400-1000 arasıdır. Toplamda yağ ile birlikte conta yanığı masrafı 500 liraya kadar çıkabilir.  Silindir kapak contası yanması genellikle sadece conta değişimi ile çözülür. Fakat bazı durumlarda taşlanma yapılabilir. Bu durum fiyatı artırabilir. Silindir kapak contası değişimi yaklaşık olarak 1-2 günde tamamlanmaktadır. Motor üst kapak contası yağ kaçırıyorsa bu problemde silindir kapak contası değişimi sırasında halledilmektedir.

Bazı marka modellere örnek vermek gerekir ise conta yakma masrafları alttaki gibidir.

Üst kapak contası yanması ve masrafları 2022 yılına göre alttakine yakın fiyatlardır.

Hyundai accent conta yanması masrafı2500₺
Mazda 323-626 conta yakma masrafı2500-3000₺
Renault Megane 1-2-3 Conta yakma masrafı3000-3200₺
Peugeot 106, 206, 306 conta yanması masrafı3000₺
Bmw e30, e46 conta yanması ve masrafı6000-7000₺
Tofaş Şahin Doğan conta yakma masrafı ortalama olarak2000-3000₺
Skoda Favorit, Felicia, Forman Conta yak ma masrafı ortalama olarak3000₺
Broadway conta yakma işcilik ile beraber toplamda3200₺
Mercedes e200 , 200e conta yakma5000-7000₺
Ford Fiesta, Focus conta yakma maliyeti4500₺
Lada Niva, Samara , Vega Conta yakma fiyatı ortalama4650-6000₺

Contası Yanık Aracı Kullanmaya Devam Etmek Doğru Mu?

Panik yapmayın. Hemen araçtan inip motor kaputunu açın ve eksilmiş suyu tamamlayın. Bu şekilde gideceğiniz yere kadar 5 dakika bir kontrol ederek gidebilirsiniz. Tabi bu durumlar acil durumlar için geçerlidir. Aracınızı bir oto servisine kadar bu şekilde götürebilir ve onarılmasını isteyebilirsiniz.

Yorum kısmından Marka Model bilgisi vererek aracınızın conta yakma masrafı için fiyat alabilirsiniz.

Üst kapak taşlama fiyatları 2022

Silindir kapağı taşlama ücretleri araç motoruna göre değişmektedir. 6 silindirli veya 4 silindirli araçlarda fiyat farklılıkları olacaktır. Aracın ağır sanayi aracı olması, binek otomobil olması, traktör olması gibi durumlar üst kapak taşlama fiyatlarında değişkenliğe sebep olmaktadır. Bunlarla beraber bir takım testlerde yapılmakta ve fiyatlar etkilenmektedir. Silindir kapak çatlak testi fiyatları, Subap yuva taşlama gibi etkenlerde üst kapak taşlaması yapıldığında yapılacak olan uygulamalardır.

5/5

“Conta Yanması Nasıl Anlaşılır? Masrafı ne Kadar Tutar?” üzerine 326 yorum

 1. Rıdvan dedi ki:

  Hyundai Getz 1.6 benzinli 1.3 conta yaktı masrafi ne olur

  1. otoayar dedi ki:

   Hyundai Getz 1.6 aracın conta revizyonu kapak taşlaması ile beraber 2000-3000 TL arası çıkar

 2. Ltf dedi ki:

  Merhabalar 2014 fluence otomatik aracım dün yolda fan açtı ve arabayı stop edene kadar fan çalıştı ustama sordum fan arıza yapmıştır dedi. Yola devam ettim fan çalışması durdu ve 5 dakika sonra hararet yükseldi sonra kaliförleri açtım hararet düştü bügün ustama götürdüm fanı yakmış ve conta yakmış silindir söküp taşlanıcak ve catlak varmı ona bakılacak borular temizlenecek toplam 6000 TL fiyat sizce normalmi fan da dahil

  1. otoayar dedi ki:

   Öncelikle geçmiş olsun diliyoruz. Kapak taşlaması, yağı , antifirizi, işçiliği ve fan motoru da dahil 6bin TL ortalama fiyat olmaktadır. Fakat bir fiyat araştırması da yapabilirsiniz. Daha alt fiyatlarda fiyat veren ustaları da günümüz de bulabilmek mümkündür. Fakat yine de termostat, fan müşürü ve devirdaim gibi önemli parçaların da kontrollerini yaptırmayı unutmayınız.

 3. Bugra dedi ki:

  Merhaba aracim 2001 sahin 05.02.2022 tarihinde birden hararet 120 -130 dereceye ulasti radroyot hortumu sismisti

  1. otoayar dedi ki:

   120- 130 derece sıcaklığa ulaşması oldukça riskli bir durum. Termostat arızasında özellikle kapalı kalmasında hararet kısa sürede zirveye çıkabilmektedir. Aracınızın conta yakma ihtimalide yüksek. İlk olarak termostat değişimi, devirdaim kontrolü gerekli. Hortumlarda fazla şişme varsa conta yanığına işaret olabilir. Yine de bir uzman tarafından incelenmelidir

 4. ibrahim dedi ki:

  Kolay gelsin yorumları okudum biraz aynısı benim başıma geldi seyir halindeyken aşırı beyaz gri tonunda duman bacadan çıkar gibi kenara çekip baktığımda hiç su yoktu doldurdum çeyreğe indi tekrar doldurdum sonra motor kapağını açtığımda sarı biraz katı gibi balçık olmuştu park ettim 1 saat sonra araç çalışmadı marş tık yapıyor sadece çalışma sesi bile vermiyor ne olmuş olabilir neler yapılabilir. peugeot 206 xline otomatik benzin lpg aracım bu arada

  1. otoayar dedi ki:

   Motor bir süre susuz kaldığı için kuvvetle ihtimal conta yakmış olabilir. Yağ kapağında ki katı balçık olması da yağa su karıştığının işareti olmaktadır. Marştaki tık sesi ise genellikle marş motorunda , kömüründe veya aküden kaynaklı sorunlardan olabilmektedir. Aracınızın üst kapak rektefiye işleminin yapılması gerekir. Sadece conta revizyonu için kapak taşlanması, işçişil , yağ ve antifiriz için ortalama bir usta veya servis 2000- 3000 TL arasında bir ücret çıkartabilir.

 5. yalisenyurt dedi ki:

  merhaba 2002 model fiat palio sporting aracım var.2021 ağustos ayında conta yanması ve yatak sarması kaynaklı motor yaptırdım.1 ay sonra devir daim bilyası dağıldığı için üst kapak yaptırdım.şuan aracım 1 aydır su eksiltiyordu.bugün yağ kapağını açtığımda yağın sarımsı renkte balçık gibi olduğunu gördüm.bir kaç sefer aracım gaz yememe yığılma yaptı yakın zamanda.acaba sorun nedir ve bana ne kadar masraf çıkarır sizce.

  1. otoayar dedi ki:

   Yağ kapağında katılaşma, sarımsı renkte balçık oluşması genelde yağa su karıştırması sonucunda oluşur. Gaz yememe ve su eksiltme sorunu da contayı işaret ediyor. Üst kapak contası ve rektefiyesi yapılması gerek. Kapak taşlaması, yeni conta , yağ ve su toplamda ortalama 2000- 2500 TL maksimum olmak üzere bir fiyat çıkabilmektedir. Bu fiyat sadece üst kapak rektefiyesi için geçerli olmaktadır.

 6. Omer dedi ki:

  Aracım Skoda Octavia 1.6 benzin LPG 2009 model… Aracımı park ettiğim zaman egzos borusunun bulunduğu kısımda, yerde bariz bir ıslaklık görüyorum ve su eksiltiyor. Bu sorun contayla ilgili olabilir mi? Arabada üfleme, tekleme yok. Ustaya götürdüğümde yağda bir problem yok dedi, beyaz duman da atmıyor. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Ben contadan şüpheleniyorum. Şayet conta olursa masrafı ne olur? Şimdiden teşekkürler.

  1. otoayar dedi ki:

   Aracın egzozundan su damlaması belli bir miktara kadar normaldir. Yoğunlaşma sonucunda özellikle ilk çalıştırmada su gelebilir. Fakat ısındığı zaman bu su damlamasının geçmesi gerekir. Egzozdan devamlı su geliyorsa dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Contayla alakalı bir sorun olabilir. Yanma odasına su geliyor olabilir. Ayrıca ateşleme sisteminde bir sıkıntı olabilir. Yakıtı yakamadan çiğ bir şekilde egzozdan atar ve bu sırada egzozdan sürekli su damlar.
   Kısacası belirtmek gerekirse su eksiltme sorunu da fazla ise üst kapak contası arızalıdır. Sadece üst kapak rektefiyesi Skoda Octavia 1.6 aracı için 2500- 3200 TL arasında tutabilir. Verilen bu fiyat kapak taşlaması dahildir.

 7. İsa dedi ki:

  Selamün aleyküm Honda Euro Civic araç şuan ön takım için tamirde .usta racin conta yakmış ihtimali yüksek dedi.maliyeti ne olur.

  1. otoayar dedi ki:

   Conta yanması işleminde kapak sökülür, conta değişir ve geri takılır. Kapak incelemesinde kapakta eğrilik tespit edilirse rektefiyeye gönderilir. Kapak rektefiyesi, yağı , contası ve antifirizi dahil ortalama maks 2000 – 3000 TL tutabilir.

 8. Sinan dedi ki:

  Merhaba,
  2012 Seat Leon Dizel aracım bir süre motor suyu eksiltmesinden sonra araç çalışması ile beraber yoğun beyaz ve kötü kokulu duman atmaktadır. Ara ara motor teklemesi de yaşadığım araçta conta yanması olmuş mudur? Ortalama maliyet ne kadardır?

  1. otoayar dedi ki:

   2012 Seat Leon Dizel aracınızda ki su eksilmesinden dolayı silindir kapak contası büyük ihtimalle zarar görmüş. Üst kapak sökülür, kapak kontrol edilir ve gerekli durumda rektefiye edilir. Sadece kapak taşlaması , işçilik yağı suyu vs tüm masraflarınız ortalama ustasına göre 3000 – 3500 TL arası tutabilir.

 9. Emir dedi ki:

  Ustam 99 model 1.6 ies honda civic araba sabah çalıştırdığımda radyatör kapağını açtığımda hafif buhar çıkması ve suda fokurdama var. Gaza bastığım zaman fokurdama fazlalaşıyor ve su atıyor. Araç yavaştan conta yakmaya mı başlıyor yoksa yandı bile mi? Ustaya gösterdim 4-5 liraya halledilebilir dedi. Eğer blokda çatlak vs yoksa conta ile kurtarır dedi fakat araçta çekiş düşüşlüğü yok gidişi felan iyi sabah tekleme yok. Ne diyorsunuz ustanın dediği gibi yeni mi başlıyor conta yanmaya ? Bir de hararet sanki 90 da iken 100 e gidip tekrar düşüyor dalgalanma oluyor gibi uzun yolda. Konu hakkında yorum yaparsanız sevnirimz.

  1. otoayar dedi ki:

   Bu gibi durumlarda conta problemi en sona atılmalıdır. Öncelikle soğutma sisteminde hava varmı kontrol edilmelidir. Termostatın açık kalma ihtimali kontrol edilmelidir. Birçok araçta fokurdama sorunlarının birçoğu radyatör kapağında oluşan arıza sonucu kaynaklanıyor. En ufaktan başlamak hem önemli hemde masrafsızdır. İlk olarak hava yapma ihtimali,termostat ve kapak değişimi denemek faydalı olabilir. Conta yanığı olsaydı çekiş kaybı, egzozda yoğun duman ve en önemlisi yağ-su karışımı olurdu. Bunlardan herhangi biri yoksa sorun başka yerde aranmalıdır.

 10. Hakan dedi ki:

  Selamun aleyküm ustam 2004 marea var aracda su vardi radyatör alt borudan kaciriyodu degistirdim antifriz koydum olanlar oldu borularda. Su kaçırmaları falan sora devirdaimini degistirdim sabah ilk calistirinca giy giy cırtlak bi ses geliyo devirdaimin oradan isininca kesiliyor sora araba surekli su eksiltmeye basladi yağda su yok suda yağ yok gordugum kadari ile eksozdada duman yok alt dewirlerde bayilma tekleme yok ama radyatör hortumu şişik sert yani ama su haznesi kapağını acinca yumusuyor acaba con tamidir bunu nasil anlarim bi yardim edermisiniz bana acaba

  1. otoayar dedi ki:

   Araç hava yapmış olabilir en basitinden. Antifiriz değişimi sonrası bu gibi durumlar olabilmekte. Su kaçağı tespit edilemediyse contada bulunan su kanallarında biraz deforme olmuş olabilir. Detaylı bir kontrol ile kaçaklar tespit edilmeli, görünür de kaçak yoksa son çare silindir kapak contasına bakılmalıdır.

 11. Ogün Güven dedi ki:

  Merhaba aracım 2006 punto dizel
  Bu sabah aracım geç çalıştı ve çok fazla duman attı biraz bekledikten sonra haraket ettim 2000 devir sonrası bayıldı ve bu arada inanılmaz duman attı hararet veya su eksiltme gibi bir durum yok nedeni ne olabilir

 12. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

  Merhaba. 2006 Ford fiesta 1.4 benzinli aracim var. Aracimda hararet var. Hararet gostergede 110 115 e kadar cikiyor. Gaza bastığımda hararet 90 a dusuyor. Devirdaim degisti. Termostat degisti. Hararet musuru degisti bujiler kablolar su deposu kapagi hepsi degisti. Ama. Hararete cozum.Bulamadk. Ustalar artik conta demeye basladi hepsi dgstigi icin.Sizce sorun Nedir.? Conta ise fiyati nedir. Yardimci olursanz sevinirim

  1. otoayar dedi ki:

   Aracınız da çekiş kaybı, sabahları ilk çalışma da tekleme ve bol duman atma gibi sorunlar varsa contadan kaynaklanma ihtimali yüksektir. Su eksiltmesi mevcut mu aracınız da? Hızlı giderken mi hararet düşüyor? Radyatör tıkanması durumunda araç harareti yükselmekte ve hızlandıkça önden havayı fazla almasıyla hararet düşebiliyor. Birde radyatör kontrolü yaptırabilirsiniz. Radyatörde de bir problem yoksa farklı bir usta teknik olarak tamamen incelemeli ve ona göre adımlar atılmalıdır.

   1. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

    Dururken hareket ederken ckiyor hararet farketmiyor. Son 2 keredir gaza basmadm bakalm nereye kadar ckcak. Diye 110 civarına gldi dalgalandi yukarı asagi snra indi. Radyator 1 sene Oldu degiseli. Onuda dgstrdm. Baska sebepten dolayi. En son ustanin biri devirdaim contaya hava yaptriyor gibi birsey dedi. Ust kapagiSokmek gerek dedi

   2. Emrah muhtaroğlu dedi ki:

    Su eksiltme yag eksiltme yapmiyor duman filan yapmiyor.

    1. otoayar dedi ki:

     Ani hararet yükselişleri ve düşüşleri soğutma sisteminde bir hava olduğu anlamına da gelebilmektedir. Bunun da kontrolü sağlanmalıdır. Birde her zaman en ufak sorundan başlamakta oldukça fayda vardır. En son bakılan bir araçta hararet göstergesi sorunu tespit edilmişti ve müşteri conta yaptırmaktan kurtulmuştu. Farklı bir hararet müşürü ve hararet göstergesinin kontrolü sonucunda conta seçeneğine başlamak yararlı olabilir. Can sıkıcı bir durum. Geçmiş olsun.

 13. Serap dedi ki:

  Egea arabanın modeli 2017 model ticari taksi conta yakmış nekadar masrafı çıkarır bize

  1. otoayar dedi ki:

   Egea 2017 aracın sadece conta revizyonu ortalama 2500- 3500 TL arası tutabilmektedir.

 14. Erhan dedi ki:

  Chavrolet aveo 1.2 hb. Conta yanmış. Günahı nedir,? Tesekkurler

  1. otoayar dedi ki:

   Chevrolet aveo 1.2 hb aracınızın sadece conta revizyonu yapılacaksa eğer fiyatı kapak taşlaması, işçilik, yağı ve antifirizi 1500- 2500 TL arası tutabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.