Baskı Balata Ömrü Ne kadar? Değişimi ne kadar tutar?

Araçlarda baskı balatalarda zaman içerisinde zayıflamakta ve değişimi gerekebilmektedir. Baskı balata tamamen aracı hareket ettirmeye yarayan şanzıman ile ortaklaşa görev yapan bir yapıdır.

Baskı balatanın ömrünü azaltan veya artıran bazı şeylerde vardır.
Bunların arasında aniden kalkış yapmak , aracı sürekli pati çekerek kaldırmak ve sürekli debriyaj pedalına basarak araç sürmek baskı balatanın ömrünü oldukça kısaltmaktadır.

Kırmızı ışıklarda dururken farkında olmadan debriyaj pedalına az bile basmak debriyaj setinin ömrünü azaltabilmektedir.

Yarım debriyaj otomobil kullanmakta baskı balatanın ömrünü kısaltmaktadır.

Baskı balata ömrü ne kadar?

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Ortalama olarak bir baskı balatanın ömrü 60.000 ile 80.000 km arasındadır. Fakat 100.000 yapanda olabilmektedir. Dikkatli sürüş, özenli sürüş ve sakin sürüşler her zaman baskı balatanın ömrünü uzatan detaylar arasında yer alır.

Baskı balata değişimi ne kadar sürer?

Baskı balata değişimi genellikle 1 ve 2 saat arasında değiştirilmektedir. Araç life kaldırılır ve baskı balataya ulaşmak için aks, salıncak gibi parçaların sökülmesi gerekir. Bazı durumlar da 3 saate kadar ustanın durumuna göre değişebilir. Baskı balata değişimi profesyonellik isteyen işler arasındadır. Bu nedenle aracınızdan anlayan ustalar ve servisler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Baskı balata değişimi fiyatı ne kadar?

Baskı balata değişim fiyatları genellikle sanayilerde oldukça uygundur. Önemli bir detay ise baskı balatayı her zaman orijinal parçalardan seçmenizdir.

Ortalama bir arabanın Baskı balata değişim ücreti 2022 yılında işçiliği 400 ile 600 tl arasında yer alır. Baskı balata parçası ise marka durumuna göre 200 liradan başlar ve 1500 liraya kadar çıkar. Baskı balata masrafı her zaman olmayacağı için her zaman kaliteli parça kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Servislerde bu fiyatlar iki katına kadar çıkabilir. Bu yüzden uygun fiyatlı olmasını istiyorsanız aracınızdan anlayan bir sanayi ustasına gidebilir ve işinizi kolaylıkla yaptırabilirsiniz.

5/5

“Baskı Balata Ömrü Ne kadar? Değişimi ne kadar tutar?” üzerine 1 yorum

  1. emre dedi ki:

    benim aracımda motor bağırıyor ama gitmiyor bir türlü. ayrıca yokuşlarda kalkarken çok zorlanıyorum ve yanık kokusu geliyor. baskı balatayı 1 sene önce mapa almıştım sizce bu baskının zayıf olduğu anlamınamı geliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.