Basık Araçlar Muayeneden Geçer mi?

Araçlar bazı durumlarda yere daha yakın olması için basılmaktadır. Bu işlemlerde helezon yay kesimi veya preslenmesi gibi tavsiye edilmeyen yöntemler uygulanmaktadır. Muayene sırasında ise basık araçlar bazı durumlarda sorunlar yaşamaktadır. TÜVTÜRK muayene istasyonlarında genellikle tamponun yere değmesi, fren esnasında aracın iyice yere yakınlaşması gibi durumlar yer almaktadır.

Basık Araç Muayeneden Geçer mi 2021 ?

Muayene sırasında herhangi bir yükseklik ölçümü yapılmamaktadır. Sadece araç tamponunun yere değmesi, lastiklerin çamurluklara sürtmesi ve frenleme esnasında aracın yere iyice yakınlaşması göz önünde bulundurulmaktadır. Yere çok yakın araçlar muayeneden geçememektedir.

Muayene esnasında belli bir işlem sırası vardır. Bu işlemlerde aracın bir tarafı yüksek, diğer tarafı alçak ise anında tespit edilmekte ve yere yakınlık derecesi sürtme yapıyor ve güvenlik olarak problem oluşturuyorsa araç muayeneden geçmeyecektir.

Basık araçlar istasyon görevlileri tarafından değerlendirilmekte ve insiyatif kullandıkları bazı durumlarda olabilmektedir. Bu nedenle muayene esnasında yere basıklığı oldukça fazla olan araçlar genellikle muayene tekrarına kalabilmektedir. Eğer ki aracınız yolda ilerlerken tümseklerde altı sürtüyorsa, tampon yere değiyorsa muayene tekrarına kalma ihtimali çok yüksektir.

Basık araca ceza var mı?

Basık araca ceza yazılabilmekte ve işlem uygulanabilmektedir. Araçların yüksekliğinde yapılacak değişiklikler izin listesinde olmadığı için yapılacak her farklı tadilata cezai işlem uygulanabilmektedir.

Yorum yapın