Auto Hold Nedir

Yeni birçok otomobil markasında ki Auto Hold özelliği birçok kullanıcının merak ettiği oldukça avantajlı bir özelliktir. Kısacası Auto Hold ne demek? Tek tek avantaj ve dezavantajları ile konumuzda bulabilirsiniz.

Auto Hold özelliği basitçe anlatmak gerekirse otomatik kalkış sistemidir. Otomobil durduğunda aracın hareket etmesini ve geri geri gitmesini yani bir nevi kaymasını engelleyen bir özelliktir. Yokuş kalkış asistanı olarak da adlandırılan Auto Hold özelliğinin araç sürücüsü açısından birçok olumlu yanları mevcuttur.

Auto Hold özelliği araç durma noktasında iken otomatik olarak aktifleşir ve fren sistemine gönderdiği sinyal ile tekerlere fren uygulamaya başlar. Örnek vermek gerekirse araç bir yokuşta geri veya ileri şekilde kayarsa , Auto hold özelliği hemen devreye girer ve frenleme etkisini daha kuvvetlendirerek olası bir kaymanın önüne geçer.


Bir yokuşta bu özelliği test edebilirsiniz. Yokuşta aracı frene basarak durdurun ve vites d konumunda iken Auto Hold tuşunu aktif edin. Sonrasında ayağınızı frenden çektiğiniz de araçta herhangi bir kaymanın olmadığını göreceksiniz.

Ayrıca Auto Hold özelliği devrede iken kırmızı ışıkta beklerken ayağınız ile frene dokunmanıza gerek kalmıyor.

Auto Hold Nasıl Test Edilir ?

Auto Hold Özelliğinin aktif olarak çalışması için, emniyet kemerinin takılı ve kapıların da kapalı olması gerekmektedir.

Auto hold özelliğinin avantajları nelerdir ?

En büyük avantajlarından birisi ise güvenli bir şekilde kalkış sağlamasıdır.

Yokuşlarda, ışıklarda vs birçok beklenecek yerler de Auto hold özelliği sayesinde frene basmaya gerek olmadığı için sürücü konforu artmaktadır.

Auto Hold dezavantajları nelerdir ?

Araç bu özellik sayesinde bekleme alanlarında sürekli fren yaptığı için yakıt tüketiminde artış görülür

Araç beklemedeyken fren uyguladığı için fren balatasında ki aşınma fazla olur ve daha erken biter.

Auto Hold kullanımı ile ilgili ipuçları

Park yerlerinde ve manevralarında Auto Hold özelliği sürekli devreye girer. Park ederken bu özelliğin kapatılması önerilmektedir.

Dur-kalk yapılan yelerde Auto Hold özelliğini devre dışı bırakabilirsiniz.

Auto Hold Hangi Araçlarda Var?

Passat, Tiguan, BMW vs birçok diğer otomobil markalarında Auto Hold özelliği mevcuttur. Yeni üretilen birçok otomobilde de standart donanım olarak gelmektedir..

Puan ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.