Araçlar Benzin Işığı Yandıktan Sonra Kaç KM Gider

Otomobillerimiz üzerindeki sistemler teknolojiye bağlı olarak gün geçtikçe değişiyor. Eskiden yalnızca deponun içinde kalan yakıt miktarını gözlemleyebiliyorken günümüzde ise içindeki kalan yakıtla ortalama kaç KM gidebileceğimize kadar detay bilgilere ulaşabiliyoruz. Aracınızda yakıt lambası yanmadan hemen önce ortalama kat edebileceğiniz yol miktarını gözlemleyip ona göre hareket edebilirsiniz. Peki, buna gerçekten güvenilir mi, eski tip araçlarda ne kadar yol yapabilirim? Gelin aklınızda soru işareti kalmadan konuyu detaylıca ele alalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR   Aracınız Çok Yakıyorsa Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Yakıt Işığı Yandıktan Sonra Kaç km Gidilebilir?

En merak ettiğiniz soruyu en başta açıklayarak aklınızdaki soru işaretini giderip konuyu daha sonra detaylandırılalım. Günümüz araçlarında eğer yakıt lambanız yanmışsa motor tipinden bağımsız olarak yani dizel ya da benzinli fark etmeksizin ortalama olarak 80 KM gidebilmesi yönünde tasarlanmıştır. Bir rivayete göre Avrupa da 2 benzinlik arasındaki en uzun mesafe 80 KM olarak ölçülmüş. Lamba sonrası gidebileceği yol da yolda kalmaması üzerine dizayn edilmiştir. Peki, bu rakam bizler için ne denli inandırıcı. Gerçekten 80 KM yol gidebilecek miyiz?

Araçlar Benzin Işığı Yandıktan Sonra Kaç KM Gider

Aracımızdaki yakıt tüketimi tamamen bizim ondan beklentilerimiz, istediğimiz güce göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin, çok sakin kullanım sergileyen, gaza ani yüklenmelerde bulunmayıp fren pedalını çok fazla kullanmayan ve kliması kapalı konumda bulunan bir otomobil kullanıcısı lamba yandıktan sonra 70-80 KM yol kat edebilir.

 

Fakat devamlı aracına ani gaz verip, klimayı sonuna kadar açan ve otomobil kullanımlarında durmadan şerit değiştirerek yüksek hızda araba kullanan bir kullanıcı yakıt lambası yandıktan sonra ortalama olarak 50-60 KM yol gidebilir. Yani ayni iki arabayı ele alıp içine aynı oranda yakıt koyarsak ikisi arasındaki kullanım farklı nedeni ile neredeyse iki katı yol yapabilmesi mümkündür. Tabi bizim araba özelindeki kullanım şeklimizde dışında bir de otomobilimizin arızası nedeni ile fazla yakıt yakması sonucunda da kat edebileceğimiz mesafe değişebilir.

Önerimiz, mümkün olduğunca deponuzu çeyrek altına düşürmeyin. Bu hem sizi yolda kalma riski ile karşı karşıya bırakır hem de deponuzun alt tarafındaki pisliklerin çekilip otomobil performansınızın düşmesi, ya da şamandıranın boşa depoya çarpıp kalibrasyonunun bozulması gibi farklı türdeki arızalara neden olabilir.

 

Yorum yapın