Araç Motoru Geç Isınıyor. Araç Neden Isınmaz?

Araç motorlarında ısınma veya ısınmama problemleri olabilir. Buda bazı parçaların artık etkisiz kaldığı anlamına gelir. Araç çok ısındığı zaman ayrı sorunlar çıkartır, ısınamadığı zamanlarda farklı sorunlar meydana getirir. Her ikisinin de olmaması gereklidir.

Aracın motoru ısınmıyor ise ilk kontrol edilecek yerlerden birisi termostat olmalıdır. Termostat arızalarında motor ya çok ısınır yada hiç ısınmaz. Termostatın açık kalması, takılı kalması bu gibi ısınma veya ısınmama sorunlarını beraberinde getirir.

Termostat arızaları araçta büyük sorunlara yol açabilir. Direk değiştirilmesi gereklidir. Değiştirildikten sonra aracın fan açması beklenir ve parçanın sağlam olduğuna emin olunur.

Motor geç ısınıyorsa termostatta sorun vardır ve buda beraberinde kalorifer sorununu da getirir. Aracın kaloriferi çok geç ısınmaya başlar. Özellikle kış aylarında motorun geç ısınması yakıt değerlerini oldukça fazla yükseltir

Termostat yeni ama motor geç ısınıyorsa büyük ihtimal düşük dereceli termostat takılmıştır. Buda motor suyunun sürekli düşük derecede olmasını sağlamaktadır. Motorun çalışma sıcaklığı olan 90 derecede olması için 88-90-92 derece termostatlar tercih edilmelidir.

Araç soğutma fanının sürekli açık kalması da motorun ısınmasını engeller. Fan arızalarında fan sürekli dönüyor ve suyu sürekli olarak soğuttuğu için araç ısınamaz hale geliyor.

Fan müşürüyle beraber soğutma fanı da kontrol edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.