Araç Motoru Geç Isınıyor. Araç Neden Isınmaz?

Araç motorlarında ısınma veya ısınmama problemleri olabilir. Buda bazı parçaların artık etkisiz kaldığı anlamına gelir. Araç çok ısındığı zaman ayrı sorunlar çıkartır, ısınamadığı zamanlarda farklı sorunlar meydana getirir. Her ikisinin de olmaması gereklidir.

Aracın motoru ısınmıyor ise ilk kontrol edilecek yerlerden birisi termostat olmalıdır. Termostat arızalarında motor ya çok ısınır yada hiç ısınmaz. Termostatın açık kalması, takılı kalması bu gibi ısınma veya ısınmama sorunlarını beraberinde getirir.

Termostat arızaları araçta büyük sorunlara yol açabilir. Direk değiştirilmesi gereklidir. Değiştirildikten sonra aracın fan açması beklenir ve parçanın sağlam olduğuna emin olunur.

Motor geç ısınıyorsa termostatta sorun vardır ve buda beraberinde kalorifer sorununu da getirir. Aracın kaloriferi çok geç ısınmaya başlar. Özellikle kış aylarında motorun geç ısınması yakıt değerlerini oldukça fazla yükseltir

Termostat yeni ama motor geç ısınıyorsa büyük ihtimal düşük dereceli termostat takılmıştır. Buda motor suyunun sürekli düşük derecede olmasını sağlamaktadır. Motorun çalışma sıcaklığı olan 90 derecede olması için 88-90-92 derece termostatlar tercih edilmelidir.

Araç soğutma fanının sürekli açık kalması da motorun ısınmasını engeller. Fan arızalarında fan sürekli dönüyor ve suyu sürekli olarak soğuttuğu için araç ısınamaz hale geliyor. Fan müşürüyle beraber soğutma fanı da kontrol edilmelidir.

Soğuk dizel motor neden geç çalışır?

Dizel motor neden geç ısınır?

Dizel motor, bir benzinli motordan daha yüksek bir sıcaklıkta çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Dizel motorda yer alan yanma odasındaki yakıt havadan çok daha sıcaktır. Bu da motorun verimli bir şekilde yanması için daha yüksek bir sıcaklıkta çalışması gerektiği anlamına gelir.

YouTube video

Dizel motorun yüksek çalışma sıcaklığı, soğutma sistemi de dahil olmak üzere aracın diğer bileşenlerinde sorunlara neden olabilir. Şayet dizel motorda aşırı bir ısınma oluşursa; aracınızın performansı da bu durumdan olumsuz etkilenir. Dizel motor, güç üretmek için basınçlı hava ve yanma kullanan bir ısı motorudur. Yanma tarafından üretilen ısı enerjisi, daha sonra genişleyen ve pistonları iten suyu veya havayı ısıtmak için kullanılır.

Soğuk dizel motor neden geç çalışır?

Motor ısınınca ne yapılmalı?

Motorda aşırı ısınmanın en yaygın nedeni, motordaki parçaların aşırı aşınmasına yol açan yağlama eksikliğidir. Bu durumda, karterdeki yağ seviyesini kontrol etmeniz ve gerekirse yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Seviye normalse ve yataklarda sürtünme yoksa soğutma sistemini kontrol etmeniz gerekir. Hortumlarda veya radyatörlerde kaçak varsa hemen onarılmalıdır. Ayrıca, tüm soğutma bileşenlerinin doğru şekilde bağlanıp bağlanmadığına dikkat etmeniz gerekir. Peki, motor ısınınca ne yapmalı? Arabanızın motorunda herhangi bir mekanik hasar yoksa sıcaklığını düşürmek için biraz hızlanıp ve ardından klima sistemini kapatabilirsiniz. Yeterli kapasiteye sahipse radyatöre soğutma sıvısı ekleyebilirsiniz. Yine çözüm olmazsa tamircinize gitmenizde fayda vardır.

Motor ısınınca ne yapılmalı?

Soğuk dizel motor neden geç çalışır?

Dizel motorlar sıcaklık değeri yüksek ortamlarda üst düzeyde bir performans ortaya koyarlar. Bundan dolayıdır ki soğuk havalarda dizel motorlar geç çalışırlar. Burada motor yağının viskozitesine de dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü motor yağının katılaşması demek; motorun da geç çalışması anlamına gelir. Dizel motorun benzinli motorlara göre iki ana avantajı vardır. Bunlar; dizel motorun daha az yakıt kullanması ve daha az kirlilik üretmesidir. Ancak dizel motorlar, soğuk havalarda daha zor çalışırlar.  Dizel motorların soğuk havalarda daha geç çalışmasının temel nedeni; motor yağının katılaşmasıdır.

Yorum yapın