Araç Egzozdan Neden Siyah Duman Atar

Otomobil sürücüleri, araçlarındaki bazı olayları arıza zannetmektedir ya da gerçekten arızalarla karşılaşabilmektedir. Egzozdan siyah duman çıkması sorunu için de aşağıda saydığımız durumlardan kolay olanları denedikten sonra, hala probleminiz devam ediyor ise mutlaka bir ustaya gitmeniz gerekmektedir. Çünkü sebebi küçük de olsa bu tür problemler zamanla büyüyebilir ve karşınıza çok büyük bir sorun olarak çıkabilirler.

Egzozdan Siyah Duman Çıkması Neden Olur?

Egzozdan siyah duman çıkması, motoru ilk çalıştırdığınızda veya motora fazla yüklediğinizde normal bir durumdur. Her türlü yakıt sisteminde, motora fazla yük binerse araç yine siyah duman atacaktır. Çünkü bu durumda kullanılan yakıta havada karışır.

Eğer yukarıdaki gibi durumlardan biri olmadığı halde hala siyah duman atıyorsa,
Motordaki hava filtreleriniz tıkanmış olabilir. Bu durumda yeteri kadar hava almayacağından, yanma işleminde zorluk yaşanacaktır. Ayrıca benzin sisteminde oluşan sorunlardan dolayı da araç egzozdan siyah duman atacaktır.

Özellikle karbüratörlü araçlarda benzinle uzun süre kullanılmaması sonucunda karbüratör sisteminde tıkanıklık olmakta ve benzinli çalışmada siyah duman atabilmektedir. Yeni nesil araçlarda ise enjektör gibi sorunlardan ötürü araç siyah duman atar.

Enjektörlerdeki basınç normal düzeyde olmalıdır. Fazla ya da az olması ile, havanın, yanma işlemine karışmasında problem çıkar ve bu yüzden de siyah duman çıkar.
Benzine yağ karışması sonucu ile yağ yakımı oluşur ve bu yüzden de aracınız siyah duman çıkarıyor olabilir.

Hava hortumlarında oluşabilecek çatlaklar, kalitesiz yakıtlar, EGR düzeneğindeki problemler de olası ihtimaller arasındadır.

Würth duman önleyici ne ise yarar?

Dizel Araçta siyah duman gelmesi neden olur ?

Yine dizel araçlarda da şu durumlar normaldir. Araç sadece soğukken egzoz siyah duman çıkarıyor, ısındıktan sonra kesiliyor ise, bu normaldir. Çünkü, turbo ilk başta verimsizdir, içeride hava yeteri kadar sıkıştırılamaz, piston içinde verimsiz bir yanma oluşur. Motor ısındıktan sonra turbo normal hale döner ve böylece siyah duman çıkmaz. Yine dizel araçlarda da ani hızlanmalar, yüksek devirler, yakıt sistemindeki problemler gibi sebeplerden de siyah duman çıkabilir.

Dizel Araçta siyah duman gelmesi neden olur ?

Siyah duman muayeneden geçer mi?

Araçtan siyah duman çıkması ciddi bir sorundur. Bu tür sorunlar çoğunlukla egzozdan ya da motordan kaynaklanır. Böyle bir sorunun varlığı can sıkıcıdır. Siyah duman varsa aracınızı öncelikli olarak egzoz muayenesinden geçemeyecektir. Dolayısıyla aracınız genel muayeneden de geçemez! Motor aşırı ısınmaya başladığında veya yağda su olduğunda, silindir kafasında yağ birikmesine neden olabilir. Bu, pistonlarda ve silindir duvarlarında karbon birikmesine neden olur. Sürüşe devam ettikçe, bu, egzoz borunuzdan kalın siyah duman çıkmasına neden olacak şekilde egzoz sistemine daha fazla yağ salınmasına neden olacaktır. Ayrıca motorunuzun içindeki diğer parçaların yanmasından da kaynaklanabilir.

Siyah duman muayeneden geçer mi?

Würth duman önleyici ne ise yarar?

Würth duman önceleyici, egzoz borunuzdan siyah duman çıkmasını önlemeye yardımcı olan bir katkı maddesidir. Ayrıca yağ tüketimini azaltmaya ve motor performansını artırmaya yardımcı olacaktır. Yakıt karışımını, içinde eskisinden daha fazla oksijen olacak şekilde değiştirerek çalışır. Bu, egzoz gazlarında geride yanmamış hidrokarbon izi bırakmadan tam yanmaya izin verir. Böylece Würth duman önleyici araçtaki dumanı önlemek konusunda üst düzede bir performansı ortaya koyar. Ancak aracınızda herhangi bir nedenden dolayı siyah duman sorunu varsa hızlı bir şekilde tamircinize gitmenizde fayda vardır. Çünkü bu tür bir sorun çok daha büyük sorunlara neden olabilir.

Würth duman önleyici ne ise yarar?

Turbosu bozuk araba nasıl duman atar?

Arabanızı sürdüğünüzde ve siyah duman görmeye başladığınızda, bu çok endişe verici olabilir. Bunun neden olduğunu ve arabanızda bir sorun olup olmadığını merak edebilirsiniz. Siyah duman eksik yanmanın bir sonucudur. Hava ve yakıt karışımı tamamen yanmadığında, geride çıplak gözle kolayca görülebilen ve dumana koyu rengini veren yanmamış hidrokarbonlar bırakır. Arabanız yoğun bir şekilde çalışırken, yanma odasına çok fazla yakıt gidiyor ve yeterli hava yok demektir. Bu, birkaç farklı şeyden kaynaklanabilir. Ancak kesin olan bir şey var; Egzoz borunuzdan siyah duman geldiğini görürseniz, hemen kontrol ettirmeniz gerekir. Esasında siyah duman sorunu pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. bujileriniz düzgün çalışmıyorsa, normalden daha az ısı üretirler.

Yorum yapın