Araç Egzozdan Neden Siyah Duman Atar

Otomobil sürücüleri, araçlarındaki bazı olayları arıza zannetmektedir ya da gerçekten arızalarla karşılaşabilmektedir. Egzozdan siyah duman çıkması sorunu için de aşağıda saydığımız durumlardan kolay olanları denedikten sonra, hala probleminiz devam ediyor ise mutlaka bir ustaya gitmeniz gerekmektedir. Çünkü sebebi küçük de olsa bu tür problemler zamanla büyüyebilir ve karşınıza çok büyük bir sorun olarak çıkabilirler.

Egzozdan Siyah Duman Çıkması Neden Olur?

Egzozdan siyah duman çıkması, motoru ilk çalıştırdığınızda veya motora fazla yüklediğinizde normal bir durumdur. Her türlü yakıt sisteminde, motora fazla yük binerse araç yine siyah duman atacaktır. Çünkü bu durumda kullanılan yakıta havada karışır.

Eğer yukarıdaki gibi durumlardan biri olmadığı halde hala siyah duman atıyorsa,
Motordaki hava filtreleriniz tıkanmış olabilir. Bu durumda yeteri kadar hava almayacağından, yanma işleminde zorluk yaşanacaktır. Ayrıca benzin sisteminde oluşan sorunlardan dolayı da araç egzozdan siyah duman atacaktır.

Özellikle karbüratörlü araçlarda benzinle uzun süre kullanılmaması sonucunda karbüratör sisteminde tıkanıklık olmakta ve benzinli çalışmada siyah duman atabilmektedir. Yeni nesil araçlarda ise enjektör gibi sorunlardan ötürü araç siyah duman atar.

Enjektörlerdeki basınç normal düzeyde olmalıdır. Fazla ya da az olması ile, havanın, yanma işlemine karışmasında problem çıkar ve bu yüzden de siyah duman çıkar.
Benzine yağ karışması sonucu ile yağ yakımı oluşur ve bu yüzden de aracınız siyah duman çıkarıyor olabilir.

Hava hortumlarında oluşabilecek çatlaklar, kalitesiz yakıtlar, EGR düzeneğindeki problemler de olası ihtimaller arasındadır.

Dizel Araçta siyah duman gelmesi neden olur ?

Yine dizel araçlarda da şu durumlar normaldir. Araç sadece soğukken egzoz siyah duman çıkarıyor, ısındıktan sonra kesiliyor ise, bu normaldir. Çünkü, turbo ilk başta verimsizdir, içeride hava yeteri kadar sıkıştırılamaz, piston içinde verimsiz bir yanma oluşur. Motor ısındıktan sonra turbo normal hale döner ve böylece siyah duman çıkmaz. Yine dizel araçlarda da ani hızlanmalar, yüksek devirler, yakıt sistemindeki problemler gibi sebeplerden de siyah duman çıkabilir.

Yorum yapın