Araba OTO Beyin Tamiri Fiyatları

Oto beyin tamiri nasıl yapılır? Araba beyin tamiri fiyatları ne kadar? Tüm detayları ile birlikte konumuzda!

[toc]

Araba beyinleri yeni nesil tüm araçlarda tüm fonksiyonları hazırlayan ve yerine getiren elektronik bir parçadır. Araçta verilen tüm komutlar bu beyne işlenmekte ve buradan işleme konulmaktadır. Araç beyninde oluşan bir arıza sonrasında araçtaki birçok işlev çalışmaz hale gelir. Elektronik olarak komple arızaya maruz kalan araçta beyin yanması da gerçekleşebilir. Oto beyin yanması neden olur? Oto beyin tamiri nasıl yapılır gibi tüm detaylar için okumaya devam edin.

Araç Beyni Nedir? Ne İşe Yarar?

Kontrol ünitesi görevi yapan araç beyni oldukça ufak bir görünüme sahiptir. İçerisinde çipler mevcuttur. Arabada ki tüm komutlar bu beyin içinde değerlendirilmektedir. Örnek vermek gerekirse hızlı giderken aniden stop etme, yakıtta düzensizlik , yakıt tüketimin de ani yükselme, uyarı lambaları, lambaların kendiliğinden yanıp sönmesi gibi sorunlar araç beyin arızası sebeplerinden bazılarıdır.

Aracın tüm sistemleri ile ilişkili olan araç beyni, tüm sensörlerden gelen verileri kontrol eder. Tüm sensörler araç ecusuna yani beynine bağlıdır. Araç beyninde oluşan bir arıza sonucunda bu sensörlerden gelen veriler ya hatalı görünecek yada hiç görünmeyecektir. Tüm araç sistemlerini kontrol eden motor beyni en önemli parçalardan birisidir.

Araba Beyin Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Araba beyin tamiri uzmanlık ve titizlik gerektiren bir iştir. Her marka ve modelde farklı fiyatlar çıkabilmektedir. Bazı beyinlerin tamiri 4.000 TL tutarken, bazı beyinlerin ise 15.000 TL gibi yüksek rakamlar tutabilmektedir. Motor beyni tamiri fiyatlarını öğrenmek için araç marka ve model belirterek yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Ustalarımız ortalama bir fiyat sunacaktır.

Araba Motor Beyni Arızası Nasıl Anlaşılır?

OBD cihazında hata kodları arasında ecu ( beyin ) yer alıyorsa , oto beyninde bir arıza olduğu anlamı taşır. Bazı durumlarda OBD cihazlarında beyin ile ilgili bir hata çıkmayabilir. Fakat araçta kendi kendine sinyal yakması, LPG de düzensizlikler, kablo yanık kokusu gibi durumlar gelişebilir. Bu gibi aksaklıkların yaşandığı durumlarda ilk kontrol edilecek yerlerden birisi araç beynidir. Bazı durumlarda ise araç hiç çalışmaz. Oto beyin tamiri yapan profesyonel firmalar bu durumu hemen çözebilmektedir.

Araç Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Firmalar genellikle OBD cihazına bağlar ve gerekli kontrollerden sonra 🔗beyin resetlemesi yapılır. Bu da bir tamir yöntemi sayılabilmektedir. Beyin resetlemesi sonuç vermediği durumlarda beyin sökülmekte ve içerisinde ki tüm elektronik devreler kontrol edilmektedir. Beyin değişimi çok pahalı olduğundan ötürü beyin tamiri işlemleri tavsiye edilen bir uygulamadır.

“Araba OTO Beyin Tamiri Fiyatları” üzerine 18 yorum

  • Peugeot 206 HDI 2007 marka model aracınızın ortalama Beyin tamiri 6500 – 8600 tl civarı işçilik dahil fiyat çıkarır.

   Cevapla
 1. Selamlar benim motsubishi carizma var 2004 model dizel yolda stop ediyor akuye basmıyor bu sefer beyinde sorun olduğunu söylediler tamiri nedir ona söze gelim saygılar

  Cevapla
  • Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Aracınızın sıkıntısının net olarak anlaşılabilmesi için öncelikle detaylı bir servis bakımına sokmanızı tavsiye ederiz. Şayet beyin ile alakaliysa size çıkacak ortalama maaliyet 4.000 – 6500 tl civarıdır.

   Cevapla
  • Aracınızın şayet beyni değişmesi gerekirse 4.000 tl den baslayıp arıza boyutuna göre 10.000 tlye kadar masraf çıkarabilir. Marş basmamasının akü dahil pek çok başka sorunu olabileceğini unutmayin.

   Cevapla
 2. Fıat Albea 1.3 multijet çalışmıyor P1673 Kondenser voltajı hatası veriyor, beyinin içinde imiş.
  Kaça yapılır.

  Cevapla
  • Fiat Albea 1.3 Multijet Araç beyin tamiri eksta bir hasar yoksa ortalama 5000 tl masraf çıkartır.

   Cevapla
 3. SKODA FABİA 1.4 ARIZA IŞIKLARIN SEYİR HALİNDEYKEN HEPSİNİN GÖSTERGE PANELİNDE YANMASI VE ANLIK KM Yİ, SAATİ,VE DIŞ HAVA DERECESİNİ SIFIRLADI. ŞUANDA ARABA NORMAL ÇALIŞIYOR BEYİN ARIZASIMI YOKSA AKÜDEN KAYNAKLANAN BİR HARIZA OLABİLİR Mİ?

  Cevapla
  • SKODA FABİA 1.4 araç beyin tamiri ortalama olarak 3000 tl’ye tamir edilebilmektedir. Size tavsiyem en kısa zamanda değişimi gerçekleştiriniz.

   Cevapla
 4. Hyundai accent Era 1.5 CRDi araç yolda giderken stop etti, marş alıyor ama ateşleme yapmıyor. Sensörleri hiç birine sinyal gitmiyormuş. Tamir fiyatı nereye kadar çıkabilir? Teşekkürler.

  Cevapla
 5. Slm fiesta 2008 merkezi kikit beyni arizasi var sanirim aracta fiyat alabikirmiyim elektrikciler cozemedi

  Cevapla
Yorum yapın