Araba OTO Beyin Tamiri Fiyatları

Oto beyin tamiri nasıl yapılır? Araba beyin tamiri fiyatları ne kadar? Tüm detayları ile birlikte konumuzda!

Araba beyinleri yeni nesil tüm araçlarda tüm fonksiyonları hazırlayan ve yerine getiren elektronik bir parçadır. Araçta verilen tüm komutlar bu beyne işlenmekte ve buradan işleme konulmaktadır. Araç beyninde oluşan bir arıza sonrasında araçtaki birçok işlev çalışmaz hale gelir. Elektronik olarak komple arızaya maruz kalan araçta beyin yanması da gerçekleşebilir. Oto beyin yanması neden olur? Oto beyin tamiri nasıl yapılır gibi tüm detaylar için okumaya devam edin.

Araç Beyni Nedir? Ne İşe Yarar?

Kontrol ünitesi görevi yapan araç beyni oldukça ufak bir görünüme sahiptir. İçerisinde çipler mevcuttur. Arabada ki tüm komutlar bu beyin içinde değerlendirilmektedir. Örnek vermek gerekirse hızlı giderken aniden stop etme, yakıtta düzensizlik , yakıt tüketimin de ani yükselme, uyarı lambaları, lambaların kendiliğinden yanıp sönmesi gibi sorunlar araç beyin arızası sebeplerinden bazılarıdır.

Aracın tüm sistemleri ile ilişkili olan araç beyni, tüm sensörlerden gelen verileri kontrol eder. Tüm sensörler araç ecusuna yani beynine bağlıdır. Araç beyninde oluşan bir arıza sonucunda bu sensörlerden gelen veriler ya hatalı görünecek yada hiç görünmeyecektir. Tüm araç sistemlerini kontrol eden motor beyni en önemli parçalardan birisidir.

Araba Beyin Tamiri Fiyatı Ne Kadar?

Araba beyin tamiri uzmanlık ve titizlik gerektiren bir iştir. Her marka ve modelde farklı fiyatlar çıkabilmektedir. Bazı beyinlerin tamiri 4.000 TL tutarken, bazı beyinlerin ise 15.000 TL gibi yüksek rakamlar tutabilmektedir. Motor beyni tamiri fiyatlarını öğrenmek için araç marka ve model belirterek yorum kısmından paylaşabilirsiniz. Ustalarımız ortalama bir fiyat sunacaktır.

Araba Motor Beyni Arızası Nasıl Anlaşılır?

OBD cihazında hata kodları arasında ecu ( beyin ) yer alıyorsa , oto beyninde bir arıza olduğu anlamı taşır. Bazı durumlarda OBD cihazlarında beyin ile ilgili bir hata çıkmayabilir. Fakat araçta kendi kendine sinyal yakması, LPG de düzensizlikler, kablo yanık kokusu gibi durumlar gelişebilir. Bu gibi aksaklıkların yaşandığı durumlarda ilk kontrol edilecek yerlerden birisi araç beynidir. Bazı durumlarda ise araç hiç çalışmaz. Oto beyin tamiri yapan profesyonel firmalar bu durumu hemen çözebilmektedir.

Araç Beyin Tamiri Nasıl Yapılır?

Firmalar genellikle OBD cihazına bağlar ve gerekli kontrollerden sonra 🔗beyin resetlemesi yapılır. Bu da bir tamir yöntemi sayılabilmektedir. Beyin resetlemesi sonuç vermediği durumlarda beyin sökülmekte ve içerisinde ki tüm elektronik devreler kontrol edilmektedir. Beyin değişimi çok pahalı olduğundan ötürü beyin tamiri işlemleri tavsiye edilen bir uygulamadır.

5/5

“Araba OTO Beyin Tamiri Fiyatları” üzerine 1 yorum

  1. Orhan kayalak dedi ki:

    Slm fiesta 2008 merkezi kikit beyni arizasi var sanirim aracta fiyat alabikirmiyim elektrikciler cozemedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.