Araba Bağırıyor ama Gitmiyor ? Neden olabilir ?

Araba bağırıyor fakat hız artmıyorsa bazı sorunlar var demektir. Devir saatinin yükselmesiyle araba bağırıyor fakat hızlanmakta çok zorluk çekiyorsa aracınızın derin bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Bu gibi durumlarda yakıt tüketimi de oldukça artar. Bağırmaya başladığı anda gidemez ve sağlıksız yakıt tüketimi meydana gelir.

Araba bağırıyor fakat gitmiyor? Çözüm için alttaki maddeler kontrol edilmelidir.

Baskı Balata Kaçırması

Konu başlıkları ( Konuya Geçmek İçin Okumak İstediğiniz Başlığa Tıklayın )

Baskı balatanın ömrü bitmiş olabilir. Bu gibi durumlarda baskı balata değişimi yapılmalıdır. Bu şekilde fazla kullanılırsa daha büyük sorunlar çıkar. Baskı balata bitmiş araç bağırır ama gitmez hale gelir. Baskı balata zayıfladığı için tam ayırmaz ve gerekli motor hızı aktarılamaz hale gelir. Baskı balata zayıflamasında debriyaj pedalı yukarıdan kavramaya başlar. Kullanıcı gaz verdikçe motor bağırır ama hızlanamaz duruma gelir. Bu durum gerçekleştiğinde araçta yakıt tüketimi de yüksek olacaktır. Baskı balata durumu iyi olmayan bir arabada yakıt tüketimi %40 artabilmektedir.

Hava Filtresi Tıkanması

Hava filtresi tamamen kirlenmiş veya yanlış hava filtresi takılmış olabilir. Bu gibi durumlarda araç motoru devirli olacak fakat hızlanma fazla olmayacaktır. Kirli hava filtresi zamanında değiştirilerek bu gibi sorunların önüne geçilir. Hava filtresi değişimi hem motor sağlığı açısından hem de yakıt tüketimi açısından oldukça faydalıdır.

Subap Ayarı Bozulması

Subap ayarlarının bozulmuş olması, hava ve yakıt oranını ayarlayamaz ve aracı bağırtır. Bu durumda düzensiz hava yakıt oranı aracın boğulmasını sağlar ve çekiş sorunları yaşanır.

Katalitik Konvertör tıkanması

Katalitik konvertör arıza meydana gelmiş olabilir. Katalitik tıkanmış olabilir ve araç bu durumda hiç gitmek istemez.

Bu gibi durumlarda öncelikle ustalar baskı balatayı kontrol eder. Baskı zayıflayan bir arabada hızlanma zaman geçtikçe düşer. Bu süre de motor bağırır ama araç rahat bir şekilde hızlanamaz.

5/5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.